Kényszerpihenőn a hokisták

2012-09-16 10:38:00 j.protic

hírkép

Szombat éjfélkor lejárt a kollektív szerződés megkötésének határideje, ám mivel erre végül nem került sor, nem kezdődik el a világ legjobb jégkorong-bajnoksága, az észak-amerikai NHL. Ez már a harmadik lockout az utóbbi 18 évben.



A liga és az NHLPA, a bajnokság játékosainak érdekvédelmi szervezete nem tudott megegyezni az új kollektív szerződésben, a két fél elképzelése a bajnokság bevételeinek elosztásáról nagyon távol áll egymástól.

„Beszéltünk egymással, és rájöttünk, nincs értelme tanácskozást összehívni, mivel egyértelmű, hogy egyik fél sem hajlandó engedni javaslatából. Biztos vagyok benne, hogy az elkövetkező napokban kapcsolatban leszünk, és találkozókat fogunk tervezni olyan mértékben, amennyire ez hasznos és helyénvaló. Elnézést kérünk a helyzetért, ez nem az az állapot, amit reméltünk vagy feltételeztünk” – nyilatkozta Bill Daly, az NHL vezérigazgató-helyettese a liga honlapjának, az nhl.com-nak.

A játékosok jelenleg 57 százalékot kapnak a liga bevételeiből, a tulajdonosok azonban csökkenteni akarják a részesedést. Az NHL elképzelései szerint a jégkorongozók 49 százalékot kapnának, a szám pedig fokozatosan 47 százalékra csökkenne a továbbiakban. Az NHLPA a jövő évi 54,3 százalékos részesedésből hajlandó engedni, de még így is 52,7 százalékot kér a játékosok szervezete.

A legutóbbi lockout idején, 2005-ben a játékosok nagy engedményeket tettek, nyilatkozta Donald Fehr, az NHLPA vezetője. Elmondása szerint azonban a liga bevételei drámai módon megugrottak. Véleménye szerint az a kérdés, igazságos-e, hogy a tulajdonosok még nagyobb engedményeket követelnek.

A játékosok bíznak benne, hogy még elkezdődhet időben a liga, vagy ha mégsem, akkor nem túl jelentős késéssel. Ehhez azonban éppen az szükséges, ami eddig kudarcot vallott: a két fél közötti kompromisszum megtalálása. Míg a nagy játékosok Európában tapogatóznak a folytatásról, addig az NHL-csapatok a fiatal játékosokat tömegesen adták le az AHL-es farmegyüttesekhez. A szlovák sztárok, mint Marián Gáborík vagy Zdeno Chára valószínűleg az egyre népszerűbb orosz ligában, a KHL-ben tartják magukat formában, ha elmaradna a szezon, vagy elhúzódna a lockout.